В гостях у богомола. Що показує та приховує львівський природознавчий музей

Автор: AdminGWP

Рубрики: Статьи



У трипoвeрxoвій будівлі нa вул. Тeaтрaльній у Львoві мaйжe 150 рoків діє дeржaвний прирoдoзнaвчий музeй НAН Укрaїни. У йoгo фoндax збeрігaють дaвні кoлeкції зaснoвникa музeю грaфa Вoлoдимирa Дідушицькoгo, кoлeкція 100-річниx мeтeликів тa жуків, кістяк мaмoнтa тa вoлoxaтий нoсoріг. Oснoвні фoнди кoлeкцій містять 368 тис. eкспoнaтів​.

ZAXID.NET відвідaв прирoдoзнaвчий музeй тa рoзпoвідaє прo eкспoнaти, які зaрaз мoжнa пoбaчити у музeї, тa прo мaйбутню вистaвку.

Цим тeкстoм ZAXID.NET прoдoвжує прoeкт «Пішли в музeй!», у рaмкax якoгo щoвиxідниx публікувaтимe тeксти прo музeйні скарби, які заключаться у нас перед носом, але ми їх частенько не помічаємо.

Руками не торкатись

У триповерховій будівлі музею одним пыхом діє лише одна виставка. Вона розташована для першому поверсі будівлі. На початку експозиції відвідувачів зустрічає модель богомола висотою приблизно два метри. Директор музею Приводить в смятение Яницький, який погодився провести нам екскурсію, каже, що вследствие зміну клімату зараз цих комах усе частіше можна побачити бери Західній Україні.

Макет богомола, який зустрічає відвідувачів виставки

Яскравий образец привертає увагу дітей, однак музейники не дозволяють до самого нього торкатись, оскільки переживають, щоб його никак не зламали. До експонатів виставки, які розташовані у інших кімнатах, також просять без- торкатись. Вони розташовані за склом, або відгороджені від відвідувачів спеціальними стрічками.

«Не рекомендуємо торкатись експонатів, нежто відгороджуємо їх, бо вони ще десь 150 років тому були чимось протруєні. Неважный (=маловажный) бажано, щоб дитина це рукою торкалась», – каже Приводить в смятение Яницький.

Коли підходимо до давньої колекції тропічних метеликів, він пояснює, що с целью збереження експонатів їх обробляють спеціальними речовинами. Наприклад, щоб метелик міг зберігатись у ідеальному стані протягом 100 років, використовували дуст.

«Раніше їх зберігали у спосіб, який є доволі шкідливим чтобы здоров’я людини, але на це далеко не особливо звертали увагу. У коробку засипали дуст і туди вже без- залазив жоден шкідник. Пізніше почали займатись таким способом як фумігація, обробка дихлофосом», – розповідає Ася Яницький.

Під номером п’ять експонують найбільшого метелика Африки

Получай експозиції представлені екзотичні метелики з Південної Америки, Африки, Еквадору, Бразилії. Прежде слова, у фондах природознавчого музею є 160 тис. різних комах.

Гніздо з алюмінієвих дротів

Виставка поділена возьми чотири тематичні блоки: водне, наземне, повітряне та антропогенне середовище. Сюди приходять здебільшого з дітьми, щоб показати тварин, яких никак не зустрінеш поміж міськими будинками. Тут немов оживає шкільний підручник з біології, по-над головами літають птахи, а у куті причаївся дикий жиртрест та рись.

Відвідувач намагається дотягнутись до одного з птахів

В (видах кожного середовища виділена окрема кімната, у першій, давно прикладу, у акваріумах плавають риби, а поруч стоять експонати водоплавних птахів, болотної черепахи, жаб та інших тварин, що живуть у цьому середовищі.

Біля кожного експоната є табличка з назвою та короткою довідкою. Болт, до прикладу, струмкова форель. У музеї пояснюють, що її тіло не без причины такої видовженої, схожої на торпеду форми. Це допомагає рибі протидіяти течії.

Струмкова лосось

Серед жителів наземного середовища можна побачити кабана та рись. Тревожить Яницький розповідає, що їм понад 100 років і мало-: неграмотный виключено, що їх міг вполювати сам дворянин Володимир Дідушицький (засновник музею), який був мисливцем.

Реалистично усі експонати хребетних в музеї мають 100 — 150 років

Увагу також привертають набагато менші, але мало-: неграмотный менш цікаві експонати. За склом тут зберігають сотні кольорових комах з різних країн світу.

Колекція жуків. Клікніть ради збільшення

Серед них, зокрема, є скорпіон, жужелиця, в-златка, жук-принц, бронзівка, мезотопус, жук-козуля та інші.

У купі обгорток біля смітника можна побачити двох щурів, які є частиною антропогенного середовища

«Це безвыгодный ми не прибирали сміття, це так, як воно насправді в житті виглядає», – базарить Тарас Яницький, коли ми заходимо до іншої кімнати. У кутку стоїть переповнений смітник, у якому грак шукає собі поживу, а біля смітника у купі обгорток можна помітити двох щурів.

Окрім диких та екзотичних тварин, у музеї показують також тварин, які оточують нас щодня. Зокрема, дітям после этого пояснють чим ворона відрізняється від грака. Як вони харчуються та у якому середовищі живуть.

Поруч розмістили гніздо, яке птица сплела з алюмінієвих дротів. Музейники кажуть, що кадр(ы) цей експонат знайшли на дереві поблизу заводу «Мікроприлад» десь у 70-роках та принесли нестандартну знахідку в Ясная Поляна.

Гніздо сороки з алюмінієвих дротів, яке знайшли поблизу заводу «Мікроприлад»

«Вона жидомор біля якихось заводів та складів і сплела гніздо з алюмінієвих дротів. Говорун-ворона усе блискуче тягне, і от вирішила використати це як будівельний матеріал», – коментує заведующий.

Ми зайшли до кімнати, де показано приклади антропогенного середовища, тобто зумовленого діяльністю людини. Шелковица можна побачити і зникаючі види тварин. Зокрема, Дрохву, що вважається найбільшим літаючим птахом Європи.

Найбільший літаючий птах Європи масово зникає в Україні

Волохатий носоріг та кістяк мамонта

У грудні 2018 року у музеї відкриють експозицію «Льодовиковий період», основними експонатами якої будуть волохатий носоріг та мамонтяра. Експозицію відкриють на третьому поверсі будівлі, куди человечество з обмеженими можливостями зможуть піднятись ліфтом.

Унікальний кістяк мамонта стане частиною експозиції, яку відкриють у грудні

Тушу мамонта знайшли у 1907 році в озокеритній шахті біля села Старуня Івано-Франківської області. Реставрацію кісток, які належали самиці мамонта віком близько 8-10 років, здійснювали понад півроку.

У озокеритній шахті біля села Старуня також знайшли рештки волохатого носорога. У музеї уж завершили його реставрацію. Передня частина експонату є оригінальна, решту туші доробляли із гіпсу, вставляючи частини врятованої шкіри.

Відреставрований волохатий носоріг

Згодом нате другому поверсі будівлі відкриють також другу частину експозиції, -де на загальний огляд виставлять зубра. У музеї розповідають, що эксперт був впольований на цісарському полюванні можливо й самим Францом Йосифом. Вслед за цей експонат Дідушицький начебто подарував цісарю Водан із своїх маєтків.

Фото зубра зробив Дмитро Ларін (Історична чего греха таить)

Загалом основні фонди колекцій містять 368 тис. експонатів, левова частка яких зберігається у фондосховищах музею. Однак відкриття нових експозицій затримується сверх брак фінансування.

***

Природознавчий музей на вул. Театральній працює з середи до неділю (з 11:00 до 17:00). Цільовою аудиторією музею є родини з дітьми, учні та туристи. Раньше слова, для школярів музейники пропонують проводити уроки у музеї.

Природознавчий кунсткамера на вул. Театральній

Відвідувачі можуть також замовити екскурсію українською или англійською мовами. Хоч переважно вони купують вхідний квиток та самостійно ознайомлюються з експонатами, читають інформацію з стендів, а якщо виникають питання, в таком случае запитують чергового по виставці. Детальнішу інформацію ради ціни та послуги музею можна знайти получи и распишись сайті музею.

Фото Павла Паламарчука/ZAXID.NET, фотомордочка зубра зробив Дмитро Ларін (Історична правда)


Обсуждение закрыто.