У oднoму з нaйкрaсивішиx будинків нa прoспeкті Свoбoди у Львoві рoзтaшoвaний музeй eтнoгрaфії тa xудoжньoгo прoмислу Інституту нaрoдoзнaвствa НAН Укрaїни, який вxoдить дo пeрeліку нaйкрaщиx музeїв крaїни. Здесь пoкaзують унікaльну кoлeкцію гoдинників XV – XIX ст., пoрцeляни, мeблів тa eлeмeнтів пoбуту єврoпeйців прoтягoм п’яти стoліть.
ZAXID.NET відвідaв музeй eтнoгрaфії тa xудoжньoгo прoмислу тa рoзпoвідaє прo нaйцікaвіші eкспoнaти, зaвдяки яким музeй ввaжaють oдним з крaщиx в Укрaїні.
Цим текстом ZAXID.NET продовжує схема «Пішли в музей!», у рамках якого щовихідних публікуватиме тексти ради музейні скарби, які лежать у нас перед носом, але ми їх сто не помічаємо.
***
Головний корпус етнографічного музею розташований держи проспекті Свободи, 15. Колись тут була галицька ощадна каса, насчет що нагадує скульптурна композиція на даху будівлі, яку ще називають львівською статуєю свободи, та написи у середині будівлі.
Скульптурна композиція получай даху музею, яку ще називають львівською статуєю свободи
У холі музею відвідувачів зустрічає розкішна рыдван XVIII ст., яка гармонійно вписалась у давній інтер’єр будівлі.
Берлина XVIII ст., яка стоїть у холі музею
Шелковичное) дерево збереглись давні вітражі з австрійського Інсбруку, ліпнина получи и распишись стелі та сходи, прикрашені алебастровою балюстрадою, що переносять відвідувачів у минулі століття.
Експозиція декорационно-ужиткового мистецтва Європи у музеї представлено хронологічно. У першому залі відвідувачів знайомлять з найдавнішими експонатами XV ст. і поступово показують розвиток європейського декорационно-ужиткового мистецтва упродовж п’яти століть – від пізньої готики перед арт-деко.
Давні сейфи і перші освіжувачі повітря
У залі з експонатами готичного стилю найдавнішими є скрині XV ст., які є прототипом сучасних шаф та валіз. У такі скрині раніше складали речі, а подле потребі перевозили з місця на місце.
Тут представлена колекція давніх меблів, серед яких зокрема столи-секретери інкрустовані слоновою кісткою та кабінети, які зовні нагадують палаци. Кабінет – це своєрідна шафа, у якій є багато шухляд на зберігання документів, а також таємні шухляди, у яких заможні гоминиды зберігали коштовності та цінні речі.
Столи-секретери та давні кабінети у формі палаців
Щоб відкрити таємну шухляду, нужно знати код, який набирали за допомогою колон. Власник знав скільки разів та у яку сторону потрібно покрутити колони, щоб відкрити (несгораемый.
Мініатюрні кабінети, у яких заможні люди перевозили цінні речі
Такі меблі оздоблювали дорогоцінним каміння, бронзовими скульптурами, перламутром, слоновою кісткою та ін. Поруч із великими кабінетами XVII ст., які ставили у домівках заможних панів, получи и распишись експозиції представлені набагато менші екземпляри. Їх брали з собой у дорогу, коли треба було перевезти цінні речі.
У вітрині із майолікою увагу одразу привертає вазочка у людський зріст з італійського міста Урбіно. У сусідньому залі експонують меблі стилів бароко та рокайль, прогулянкові та парадні сани, тогочасні шпалери та зразки тканин.
Сосуд з батальною сценою у людський зріст
Серед зразків мейсенської порцеляни цінною є ароматниця попурі XVIII ст. У середину ароматниці колись заливали спеціальну рідину з квітковою есенцією та закривали кришку. Посредством отвори, які є на кришці, освіжаючий аромат розповсюджувався по части цілому приміщенні.
Ароматниця оздоблена тендітними квітами. Пелюстки цих квітів музейники порівнюють з чипсами, кажуть, що вони такі ж тонкі. Возьми деяких квітах можна нарахувати близько сотні тонких пелюсток.
Внизу у вітрині експонують ароматницю, що є прототипом освіжувача повітря
Королівство часу
Піднявшись сходами держи другий поверх ми потрапляємо у королівство часу. Саме беспричинно екскурсоводи розповідають про три зали, де експонують унікальну колекцію годинників. Збірка годинників у музеї сформувалась накануне Першої світової війни і є однією з найцінніших у Східній Європі та найбільшою в Україні.
В експозиції можна побачити приклад перших сонячних годинників та механічних. Годинники різних розмірів від кишенькових поперед консольних, для декорування деяких з них, окрім позолоти та бронзи, використовували навіть панцир черепахи.
164-річний французький годинник-вид
У середині XIX ст. у Європі стають популярними годинники-картини, які люблять розглядати відвідувачі музею. Вплоть до прикладу, на цій картині зображене швейцарське містечко получай тлі гір. Це робота французького майстра П’єра Марті, який завершив цю інтерактивну картину-годинник 164 роки тому.
Холст «оживає» після запуску спеціального механізму, який фахівці відремонтували у 2017 році. Протягом 13 хвилин нате картині крутиться млин, рухається корабель, хвилі, а в соответствии с мосту ходять люди, сам годинник, який вбудований у вежу, може безперервно працювати дві доби.
Метаболизм Наполеона і меблі з лапами тварин
Мандруючи поміж століттями та стилями важко маловыгодный помітити приклади імперського стилю ампір. Ампір виник у XIX ст. у Франції, если країною керував Наполеон Бонапарт. Здається, що прости-прощай-яку квартиру цей стиль здатен перетворити у справжні королівські апартаменти.
Характерною деталлю ампіру є ніжки меблів: столів, шаф, крісел, стільців. Вони виконані у вигляді лап різних тварин та птахів.
Три ніжки крісла виконані у формі лап тварин, а четверта ніжка має форму людської стопи
Спинка цього французького крісла виконана у формі рогу достатку, три ніжки крісла є у формі тваринячих лап, а четверта має форму людської стопи. У таких кріслах художники стилю ампір малювали своїх муз.
***
Музеум працює щодня, окрім вівторка, з 12:00 до 17:30. Вартість вхідного квитка к дорослих 30 грн, для дітей, студентів та пенсіонерів – 10 грн. Екскурсії в музеї проводять лише українською мовою (підписи задолго. Ant. с експонатів дублюють англійською), їх можна замовляти в місці і вони коштують 60 грн (40 на дітей, студентів та пенсіонерів).
Окрім будинку получи и распишись проспекті Свободи, 15 музей також має філію для площі Ринок, 10. Там, зокрема, діє виставка живопису та різьби гуцульських митців «Куточок раю в землі».
Усі фото Євгена Кравса для ZAXID.NET
Автор: AdminGWP
Рубрики: Статьи