Як готують майбутніх суддів. Репортаж

Автор: AdminGWP

Рубрики: СтатьиСудoвa систeмa в Укрaїні пeрeживaє нeпрoстий прoцeс рeфoрмувaння тa кaдрoвoгo oнoвлeння. У відстaвку пішли близькo 2,5 тис. «стaриx» суддів, тo ж у цій нaдзвичaйнo вaжливій в целях суспільствa сфeрі з’явилoся дужe бaгaтo вaкaнтниx пoсaд. Нa ці місця мaють подойти люди відпoвіднoгo прoфeсійнoгo рівня, і для якиx принципи вeрxoвeнствa прaвa тa дoбрoчeснoсті є нe пoрoжніми слoвaми.

Щoб мaти прaвo стaти суддeю, нeoбxіднo склaсти квaліфікaційний іспит пeрeд Вищoю квaліфікaційнoю кoмісією суддів (ВККС). Гoтують дo цьoгo випрoбoвувaння у Нaціoнaльній шкoлі суддів Укрaїни. Пoмічники суддів, які прoпрaцювaли нa свoїx пoсaдax щoнaймeншe три рoки, зaвдяки свoєму прaктичнoму дoсвіду прoxoдять тaкe нaвчaння, нa відміну від випускників юридичниx фaкультeтів, нe вслед за рік, а за три місяці.

Зачислення до школи безвыгодный відбувалося автоматично. Кандидати проходили іспит на знання полномочия та української мови, тестування морально-психологічних якостей та спецперевірку документів кандидатів.

Майбутніх суддів навчають вслед апробованими у Європі методиками

— Чи було випробування получи вступ до школи для вас легким, зважаючи держи те, що працюєте у суді? – розпитую в кандидатів у Львівському регіональному відділенні Школи.

— Це невыгодный був простий іспит. Він по всьому законодавству одразу: і цивільному, й адміністративному, і господарському, і кримінальному, у формі тестів. Малограмотный було легко і тому, що на кожне тестове питання, є кілька варіантів відповіді: більшість наближено правильні, але лише одна із них справді правильна, чітка. – розповіла Люся Куцик-Трускавецька, помічниця голови Львівського апеляційного господарського суду.

Вслед за словами кандидатки, іспит з української мови для майбутніх суддів виправданий, адже сприяє підняттю рівня грамотності в українських судах. Пані Ольгуся зазначила, що тести з української мови схожі держи ті, що складають під час ЗНО. Для кожне завдання в середньому припадає півтора хвилини, сиречь отримати 39 із 40 балів зі знання мови – большой привід пишатися собою.

Наступною була спецперевірка документів, яка зокрема передбачає подання та перевірку декларації вплоть до НАЗК. Помічники суддів на сьогодні не є державними службовцями та никак не зобов’язані подавати податкові декларації. Через це, як стверджує частина аналітиків, саме вони можуть ставати корупційною ланкою у прийнятті судових рішень. Проте учасники Школи суддів декларації подавали, власне у якості кандидатів бери посади суддів.

«Безумовно, ми здавали декларації. Їх перевіряли. Ті, перед кого виникли питання до декларацій, давали пояснення. Наскільки я знаю, хто приставки не- пройшов цей етап перевірки, не був допущений перед навчання у школі», розповіла Ольга Куцик-Трускавецька.

Відтак з кількох тисяч претендентів можливість навчатися у Школі суддів отримали 258 кандидатів, зокрема 80 – у Львові. Це – помічники суддів із усієї Західної України, які працюють у загальних, господарських, адміністративних судах, судах апеляційної інстанції.

Після сокращенно знайомства дізнаюся, що у багатьох стаж роботи у судах – невыгодный три, а п’ять і більше років. Запитую у таких кандидатів, чи дійсно мають намір стати суддею, сподіваючись відчитати в целях себе більше навіть не з самої відповіді, а з блиску в їхніх очах, виразу обличчя, постави.

— Чому Ви прийшли сверху навчання у Школі суддів?, – питаю в Ірини Федорович, яка працює помічницею судді ранее вісім з половиною років.

— Є приказка: «Поганий той фузилер, який не хоче стати генералом». Якщо ти з чимось працюєш щодня, всерйоз займаєшся цим, ведь хочеш удосконалюватися, бути не просто виконавцем, а творцем у своїй справі, хочеш досягати певних вершин.

— Маєте намір cтати суддею?

— Якщо я тутовник, то звісно, так, – спокійно і впевнено відповіла Ірина, що заохочує мене продовжити розмову.

— А скільки не переводя дыхания є вакансій?

— Знаходила таку інформацію на сайті ВККС, тоді було 600.

— Що, для Вашу думку, має бути ключовим для судді в умовах українського сьогодення?

— Як би це маловыгодный прозвучало високо, але найголовніше – дотримуватися принципу верховенства власть. З цього виходить дуже багато елементів – це законність, недискримінація, поставлення людини, її соціальних благ, побуту вище від всього, врахування інтересів людини, насамперед її природних інтересів, і всё-таки що з цього витікає.

Навчання у Школі відбувається у формі тренінгів. Майже 90% викладачів школи – судді, які пройшли попереднє навчання та стали сертифікованими тренерами.

«Йдеться приставки не- про теорію, а про передачу практичного досвіду майбутнім колегам, тому навчання у Школі перевели у размер тренінгів із застосуванням різноманітних інтерактивних методик. Процес навчання максимально наближений накануне роботи. Практично кожне заняття супроводжується інтерактивними презентаціями. Учасники школи вивчають кейси судових справ, беруть удел у тематичних рольових іграх. З цього року навчання повністю компьютер’ютеризоване, кандидати мають персональні ноутбуки, і доступ задолго. Ant. с онлайн-платформи, де розміщуються необхідні матеріали та завдання. Це далеко не лише пришвидшує і полегшує процес навчання, але й повністю виключає можливості впливу суб’єктивних чинників возьми результативність кандидатів», – розповіла керівниця Львівського регіонального відділення Школи Ксанка Польна.

Навчання поділене на шість блоків: основи організації роботи суду і суддів та усі основні сфери судочинства: цивільне, господарське, адміністративне, кримінальне, та судочинство у справах относительно адмінпорушення. Після кожного заняття учасники навчання проходять проміжні оцінювання, завершуючи ж тематичний множество чего-либо, отримують практичне завдання – повний пакет документів у судовій справі, вивчивши матеріали якої, мають написати прожект судового рішення.

Майбутні судді моделюють розгляд судових справ

Судові справи, які вивчають кандидати, никак не вигадані, а реальні. ВККС відібрала масив розглянутих справ із українських судів. У них змінили персональну інформацію относительно учасників судового процесу, частину із цих справ використовують під отрезок времени навчання та оцінювань у Школі, з рештою кандидати працюватимуть під часик кваліфікаційного іспиту, під час якого необхідно если написати чотири судові рішення з різних сфер судочинства.

«Під момент занять кандидати отримували фабули справ і опрацьовували їх. Для оцінюванні отримують повний пакет документів у справі. Кандидати мають розібратися у ній, зрозуміти, що це по (по грибы) правовідносини, якими нормативними актами вони врегульовуються. Звичайно, у позовній заяві вони зазначені, але може бути посилання без- на ту статтю. Вони мають прийти давно висновку, яке рішення слід прийняти та написати його прожект, що складається із чотирьох частин: вступної, описової, мотивувальної та резулятивної», – пояснив керівник відділу спецпідготовки Школи Олександр Гащицький.

Получай іспиті необхідно написати судове рішення у справі, складеній сверху основі реальних

За його словами, напередодні увечері начальник Школи самостійно відібрав п’ять справ, а за пів години давно початку кваліфікації з їх числа у Києві обрали ту, з якою мають працювати кандидати в оцінюванні.

Учасники школи зазначають, що навчання у формі тренінгів – ефективне і допомагає їм якісно підготуватися по оцінювання.

«Процесуальні кодекси уніфіковані, але коли пишеться рішення крестины добре знати матеріальне право, відповідний кодекс: цивільний, господарський, кримінальний. Частина із нас без- працювала у місцевих судах, має вузьку спеціалізацію. Я, наприклад, працюю в господарському суді, і щодня возьми практиці не застосовую інші кодекси. Проте у нас хороші тренери і з ними вдалося добре підготуватися. Ми отримали хороші результати після оцінювання блоку цивільного судочинства», – зазначив Аля Левчук.

Навчання у Школі допомагає кандидатам адаптуватися психологічно давно майбутньої роботи, вважає Оксана Польна.

«Посада судді – це опупей юриспруденції. Зовсім незадовго кращі із кандидатів виноситимуть рішення іменем України, а це надзвичайно висока відповідальність. Робота судді складна. Людина бери цій посаді окрім амбітності, вмотивованості і фаховості має мати високу працездатність, стресостійкість, бути давно цього психологічно готовою. Те, що у процесі навчання є безліч оцінювань, допомагає їм відпрацьовувати натурщица поведінки у стресовій ситуації, і так опосередковано підготуватися после майбутнього», – зазначила вона.

Тренери ставляться до слухачів Школи як давно своїх майбутніх колег. І хоч вони не несуть прямої відповідальності после те, як кандидати складуть кваліфікаційний іспит впереди ВККС, все-таки загалом зацікавлені, щоб у суди прийшли кращі.

«Це наші майбутні колеги. Ми зацікавлені в тому, щоб у суди прийшли найкращі. Критерії відбору кадрів, які запроваджені в Україні, при царе горохе ( застосовується в Європі. Зокрема, якщо людина має юридичний документ, але п’ять років не працювала, то має проследовать кваліфікаційний іспит. Це – правильно, адже академічний высшее учебное заведение вчить основ теорії права, але вивчити привилегия – замало, треба вміти його застосовувати. Тут необхідний безвыгодный лише знання, але й логіка, і високий рівень працездатності», — зазначила тренерка, суддя Львівського апеляційного господарського суду Світлана Боевито.

У Львівському відділенні Національної школи суддів України навчається 80 кандидатів получи посади суддів

Про готовність працювати суддями заявляють і самі кандидати. Кажуть, що збираються міняти ставлення задолго. Ant. с суддів в Україні своєю щоденною працею.

«Дуже важлива компетентність судді. Якщо він знатиме у свої справі по сию пору від А до Я, то у людей не виникатиме питань впредь до винесеного рішення», – вважає Олег Волинчук.

Уже не переводя духу вони готують себе до того, що рішення написані суддею – безлюдный (=малолюдный) просто документ, а чинник, що змінює життя людей.

«Під часик тренінгів мені особливо сподобалася думка про тетка, що судове рішення потім живе своїм власним життям. По-над цим треба задумуватися. Ти не просто виконуєш свою щоденну роботу, тобі исповедь усвідомлювати, що з рішення у людей виникають певні компетенция й обов’язки, і воно стає важливим елементом суспільного життя», розповіла кандидатка бери посаду судді Ірина Федик.


Обсуждение закрыто.