Україна – серед найбільш енергомарнотратних країн Європи

Автор: AdminGWP

Рубрики: Статьи
Єдиний виxід – пeрexoдити нa eнeргію вітру, сoнця тa вoди. Aджe віднoвлювaльнa eнeргeтикa стaлa світoвим трeндoм бoрoтьби з глoбaльним пoтeплінням.

Щoрoку у світі фіксують нoвий тeмпeрaтурний рeкoрд. Стиxійні лиxa вжe врaжaють свoїми мaсштaбaми. Лишe тoрік, зa oцінкoю німeцькoї стрaxoвoї кoмпaнії Munich Re Group, приблизнo 93% усіx нaдзвичaйниx пoдій у світі – цe стиxійні лиxa. A їxній мaкрoeкoнoмічний вплив нaрoбив збитків нa 320 млрд дoлaрів. Цe рoбить 2017-й найдорожчим в сенсі природних катастроф. Надалі різкі перепади температури повітря в атмосфері Землі будуть лише відчутнішими, а наслідки ще фатальнішими. Такі прогнози експертів.

Людство розплачується вслед за невпинне забруднення атмосфери. Чого лише варта паливно-енергетична промисловість, яка продовжує залишатися головним джерелом забруднення довкілля руками людини. Щорічно в атмосферу Землі надходять десятки мільйонів тонн шкідливих газів і пилу від електростанцій, котелень, промислових підприємств та автотранспорту.

Тим в отдельных случаях традиційні природні запаси зменшуються, тож людство дедалі більше уваги приділяє в среднем званій альтернативній енергетиці. Джерела енергії, які походять від сонця, вітру та річок, є безпечними на довкілля та мають величезні ресурси. Вони постійно поновлюються. Сьогодні альтернативна енергетика світовий тренд боротьби із глобальним потеплінням. А чи в екологічному тренді Україна? Оборона це говоримо з доктором наук і професором кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи географічного факультету ЛНУ ім. Франка Зеноном Гамкалом.

– Україна прорываться до списку країн, які найбільше забруднюють атмосферу парниковими газами. Чи подлинно зменшити обсяги шкідливих відходів в українській промисловості?

– Питання відновлювальної енергетики пользу кого нашої країни особливо актуальне. Річ у тім, що Україна отримала у спадок від СРСР затратну енергетичну галузь. В її основі — спалювання викопного палива, яке є одним з основних джерел парникових газів. Сиречь Україна опинилася серед найбільш енергомарнотратних країн Європи. Ми у світовому переліку 20 країн з найвищими абсолютними антропогенними викидами парникових газів та у переліку 10 країн з найбільш високим рівнем енергоємності та вуглеємності ВВП. Щоправда, інтенсивність викидів CO2 від спалювання викопного палива в Україні з 1990 року зменшилася у двушничек рази. Проте вона досі перевищує світові показники. Аби мінімізувати обсяги викидів парникових газів, богослужение модернізувати енергетичну галузь та перейти на відновлювальні джерела енергії.

Перші набросок у цьому напрямку вже зроблено. Два роки тому Україна підписала та ратифікувала Паризьку угоду щодо боротьби зі зміною клімату. Згідно із угодою, обсяги викидів парникових газів в Україні мають зменшитися впредь до 2050 року на 30%.

А на чергових переговорах зі зміни клімату ООН, у Бонні, було презентовано аналітичний звіт «Перехід України сверху відновлювану енергетику до 2050 року». Це революційний сценарій, после яким остаточне споживання енергії в Україні до 2050-го може зменшитися для 27%. А 91% енергії надходитиме з поновлювальних джерел енергії (ПДЕ). Водночас у структурі виробництва електроенергії частка вітрових станцій може сягнути 45%, сонячних — 36%, а біомаси та відходів у структурі виробництва теплової енергії — по 73%.

За даними Державного Агентства з енергоефективності, станом в 2017 рік в Україні є 316 об’єктів поновлюваної енергетики. Серед них ті, які працюють в біомасі та біогазі, малі ГЕС, вітрові та сонячні станції.

Загалом модернізація енергетичної галузі та перехід в поновлювальні джерела енергії це не лише внесок у загальний порятунок світу. Во (избежание України це насамперед покращення її інвестиційної привабливості. А отже, допустимость досягнути реальної енергонезалежності. За словами голови Української кліматичної мережі Іллі Єременка, бажання нашої країни перебежать на відновлювальні джерела енергії — це сигнал с целью інвесторів, що в Україні можна вкладати кошти в чисті низьковуглецеві технології.

Яка ситуація із поновлювальними джерелами енергії у регіонах, хто в лідерах?

– По (по грибы) технічно-досяжним потенціалом енергії малих річок нате першому місці Закарпаття, на другому – Львівщина. Прежде речі, у Львівській області (у Мостиcькому та Яворівському районах) нещодавно було знайдено унікальне родовище геотермальних вод. Ликвидус води в ньому на глибині 3 км – від 95 накануне 130⁰С. Це створює сприятливі умови, наприклад, угоду кому) будівництва ТЕЦ потужністю 200 мВт.

Особливої уваги заслуговує что-то около звана «енергетична верба» найбільш придатна до природних і кліматичних умов Західного регіону України. Тривалість використання одного кореневища близько 30 років, а кількість циклів збору урожаю з однієї насаждения – 7-8 разів. Урожайність цієї культури, в перерахунку держи калориметричні показники, найбільша серед інших енергетичних рослин і досягає 20 т сухої маси з 1 гектара. Цікаво, що біопаливо, виготовлене з біомаси енергетичної верби, можна спалювати безпосередньо в котлах.

Вслед за прогнозами експертів, енергетичні рослини з 2015 по 2020 роки ради об’ємами біомаси зрівняються з соломою зернових культур. А можливість вирощувати їх получай землях, які не придатні для сільськогосподарського використання, одна із суттєвих переваг.

– Чи є наразі підстави говорити оборона активне збільшення обсягів альтернативної енергетики за кордоном?

– Сьогодні більшість країн світу сквозь кліматичні зобов’язання активно розвивають поновлювальні джерела енергії та впроваджують енергоефективні заходи. І це має результати. Скажімо, загальний глобальний приріст потужностей у поновлювальній енергетиці 2015 року порівняно з попереднім роком зріс майже получи 9%.

Нині найбільшими виробниками «зеленої» електроенергії є Китай, США, Німеччина, Італія, Іспанія, Японія та Індія. Варто зауважити, що вперше в історії енергетики, приріст нових потужностей ПДЕ перевищив аналогічний показник традиційної генерації. Другий рік поспіль найбільший приріст потужностей припадає возьми вітрову та сонячну енергію – близько 77% усіх нових потужностей ПДЕ. А це означає, що поновлювальні джерела енергії цілком конкурентоспроможні та мають велике майбутнє.

Розмовляла Вікторія Доскоч, ГО «Інститут Просвіти»


Обсуждение закрыто.