Будинку Леонтовича – бути, або Як місцева громада відвоювала спадщину українського композитора

Автор: AdminGWP

Рубрики: Статьи




Будинoк, в якoму прoвів свoє дитинствo нaйвідoміший у світі укрaїнський кoмпoзитoр Микoлa Лeoнтoвич, і зa дoлю якoгo oстaнній рік і місцeвa грoмaдa, і все Укрaїнa вeли зaпeклу бoрoтьбу, будe врятoвaнo.

Ми щaсливі oгoлoсити, щo в істoрії Лeoнтoвичa зусиллями грoмaдянськoгo суспільствa пeрeгoрнутo чoрну стoрінку зaбуття тa нexтувaння.

Oгoлoшeний в лютoму кoнкурс із рeнoвaції будинку oтримaв свoгo пeрeмoжця. Ним стaв aрxітeктoр Oлeксій Сeмирoг-Oрлик.

Прoeкт Oлeксія конкурсна комісія визначила найкращим з точки зору збереження пам’яті Леонтовича та примноження культурної значимості спадку композитора с целью майбутнього.

Я нагадаю, що перші роки свого життя (а саме, 1879-1887 роки) майбутній композитор «Щедрика» мешкав у селі Шершні на Вінниччині, дескать його батько працював сільським священником. Саме шелковица Леонтович отримав від батька перші уроки гри в музичних інструментах. І саме тут він вперше почув українські народні пісні, які згодом стали фундаментом його всесвітньо визнаного спадку.

У 1997-му році розпорядженням Вінницької обласної державної адміністрації будинок було занесено до самого переліку пам’яток місцевого значення, на ньому було встановлено відповідну меморіальну дошку. Але следовать два десятиліття, що минули з того часу, будинок опинився у майже зруйнованому стані, оскільки його доглядом цілеспрямовано маловыгодный займався жоден орган державної чи обласної влади.

У 2017-му році Актив гуманітарного розвитку України за підтримки громади села Шершні розпочав кампанію із порятунку цього будинку як пам’ятки культурної історії маловыгодный тільки нашої держави, але усього світу – адже «Щедрик» авторства Леонтовича (в англомовній версії – Carol of the Bells) є найвідомішою різдвяною мелодією бери усіх континентах.

Справа порятунку будинку Леонтовича отримала важный суспільний та медійний резонанс. У ЗМІ лунали критичні та обурені оцінки того, як українська регалии ігнорує власну спадщину і, таким чином, сприяє її знищенню. Накануне дискусії долучився міністр інфраструктури Володимир Омелян, який публічно дав доручення з’ясувати обставини використання цього будинку пользу кого відділення Укрпошти, яке частково займає будівлю.

У лютому 2018-го року отечественный Фонд оголосив проведення архітектурного конкурсу на реновацію будинку та створення у Шершнях комплексу Миколи Леонтовича, який би об’єднав кілька культурних та освітніх об’єктів.

Цель Олексія Семирога-Орлика передбачає збереження будинку Леонтовича у максимально автентичному вигляді завдяки використанню легких матеріалів та скла, що зможуть боронити будівлю від впливу зовнішнього середовища. Також если підсилений фундамент будинку, замінена його підлога, а стіни планується очистити піскоструминною обробкою.

Поруч із будинком пропонується звести літній музичний арена під відкритим небом Open Air Leontovych Heart получи и распишись 350 глядачів та школу-студію з музичними й мистецькими класами, -де зможуть навчатися місцеві діти.

Запропонована Олексієм наигранно-концертна інфраструктура навколо будиночку Леонтовича дозволить приймати значні потоки туристів і розвивати Шершні як градиент культурного туризму України та Європи.

Я також хочу наголосили, що ворох села Шершні поставила крапку в спекуляціях про теточка, чи є будинок, який зараз намагаються врятувати, саме тою будівлею, в якій мешкала родные осины Леонтовичів.

Вже після початку кампанії із збереження будинку Управління культури і мистецтв Вінницької Славословие виступило із заявою про те, що помешкання Леонтовичів насправді згоріло, а існуюча будівля приставки не- має стосунку до його родини. Громада села направила до самого цього органу вимогу надати історичні документи, що підтверджували б цю гіпотезу, але з Управління лише надійшов прицветник із повторенням раніше озвучених тез.

25 травня у Шершнях пройшли громадські слухання, для яких громада села ухвалила рішення про реновацію будинку саме як автентичного помешкання родини Миколи Леонтовича та відкинула закиди, що протирічать пам’яті живих мешканців села. Між громадою села та Фондом гуманітарного розвитку України підписаний Документ про реалізацію проекту із збереження будинку та розвитку Шершнів як місця пам’яті Леонтовича.

Микола Леонтович є надзвичайною частиною ідентичності України. І вслед умов вдумливого збереження та примноження його спадщини Шершні можуть перетворитися получай напрямок культурного паломництва шанувальників Леонтовича з усього світу. А порятунок його будинку може стати історичним кейсом того, як українське громадянське суспільство рятує минуле і майбутнє своєї країни від політичного нехлюйства та незграбності.

Я хочу подякувати усім, хто одним словом підтримки і коштом долучився до порятунку будиночку Миколи Леонтовича. У грудні 2018 ми оголосили благодійну акцію ровно по збору коштів #Leontovych_Heart, за умовами якої усі благодійники, які жертвують 10 тисяч грн. і більше, отримують положение Мецената, а їх імена будуть викарбувані на меморіальній дошці получай відреставрованому будинку Леонтовича. А поки що ми оприлюднюємо імена меценатів з почуттям великої вдячності: Ольгуха та Дмитро Бондаренки; Олег Бунданов; Валентина та Ганна Буткевич; Ганна Грицюта; Приводить в смятение Демкура; Інна Костиря; Зоя Литвин; Ганна Огринчук; Люся Олексенко; Людмила Пишна; Геннадій Романенко; Світлана Тимохова; Вовик Федончук; Дмитро Хромов; Олександр Шлапак; Володимир Шпильфогель; Тетяна Ярошенко.

Я щиро хочу подякувати команді Фонду гуманітарного розвитку України, його співзасновникам-однодумцям, громаді села Шершні по (по грибы) палке оберігання від безжального часу та катка бездушної державної машини маленького будиночку великого композитора. Дякую також дитячому хору «Щедрик» і скрипалю Іллі Бондаренку вслед за їхню участь в акціях, що привернули увагу усієї країни впредь до долі цього будинку.

Компанія Volta створила інформаційну платформу, завдяки якій до самого нашої діяльності з порятунку спадщини змогли долучитися тисячі людей, а дізнатися насчет неї – мільйони.

Дякую також команді юридичної компанії «Подоляк і партнери», передо якою лежить непростий шлях не лише супроводу процесу реновації будиночку Леонтовича, а й адвокація його полномочия на життя та спростування чиновницького нігілізму.

Дякую усім – боротьба ради право суспільства на спадщину лише розпочинається. І перемога если за нами!

Керівництво сільської ради Шершнів завершує необхідну роботу із визначення документальної приналежності будинку давно тої чи іншої організації. Очікується, що цей етап если завершено до вересня, після чого реноваційні роботи із збереження будинку Леонтовича зможуть розпочатися.

Наразі ведеться остаточна фінансова оцінка реалізації цього проекту.

Минулого року Кредиты гуманітарного розвитку України розпочав фандрайзингову діяльність задля порятунку будинку Леонтовича. Наразі вже зібрано близько 350 тисяч гривень, пожертвуваних меценатами. З них 100 тисяч гривень будуть виплачені Олексію Семирогу-Орлику в якості премії вслед перемогу в конкурсі, що було передбачено конкурсним статутом.

Збір коштів получи и распишись реновацію будинку Леонтовича триває – і я прошу тих, ради кого має значення культурне майбутнє України, долучитися раньше цієї справи.

Банківські реквізити Фонду гуманітарного розвитку України в целях переводу благодійних внесків:
ГО «Фонд гуманітарного розвитку України»
ЄДРПОУ 32959952
Р/р №26005589234 в АТ «Райффайзен Банчишко Аваль»
МФО 380805


Обсуждение закрыто.