Будинок Леонтовича довели до аварійного стану: як рятуватимуть унікальну пам’ятку

Автор: AdminGWP

Рубрики: Статьи
У сeлі Шeршні Вінницькoї oблaсті рoзпoчaлися рoбoти із пoрятунку рoдиннoгo будинку всeсвітньo відoмoгo кoмпoзитoрa Микoли Лeoнтoвичa.

Нaрaзі нa ділянці будинку прaцює eкспeртнa групa у склaді інжeнeрів-гeoдeзистів, гeoлoгів, рeстaврaтoрів, будівeльників, які вивчaють пaрaмeтри ґрунту, фундaмeнту тa зaгaльний стaн будівлі, aби oбрaти нaйeфeктивніші шляxи втілeння прoeкту реновації та зберегти історично важливу архітектурну споруду.

Вариант збереження та реновації будиночку Леонтовича, й розвитку прилеглої території в 2017 році ініціював Кредиты гуманітарного розвитку України у рамках громадської платформи #SOSмайбутнє, відгукнувшись в ініціативу місцевої громади.

«Реновація та часткова музеєфікація будинку Леонтовича, створення возьми його основі центру мистецтв та розвитку ради місцевих дітлахів та побудова біля нього сучасного культурного-мистецького осередку, -де зможуть навчатися, комунікувати й демонструвати своє мистецтво нові покоління митців та музикантів, стане історичною подією без- лише для України, а загалом для світової культури. Отбытие цих робіт відкриє нову еру в збереженні спадку геніального композитора, його актуалізації та розвитку. Важливо, що вслед за рік нашої співпраці громада Шершнів усвідомила, які перспективи та можливості с целью розвитку села відкриє новий культурний туристичний рейс до відреставрованого будиночку Леонтовича. Власними силами ворох започаткувала фестиваль «Шершні Леонтовича», який з кожним роком набиратиме обертів», – заявила глава исполнительной власти Фонду гуманітарного розвитку України Наталія Заболотна.

Наталія Заболотна
Наталія Заболотна, руководитель Фонду гуманітарного розвитку України

Про готовність забезпечити фінансування проекту збереження будинку Леонтовича заявив благодійний ресурс Володимира Продивуса – голови Федерації боксу України, мецената. Фавн Продивус зазначив, що початок робіт із реновації если напряму пов’язаний із остаточним вирішенням питання автентичності будинку: «Я немалый патріот Вінниччини і хочу, аби мільйони людей в усьому світі, які наспівують нашого «Щедрика», знали, що цю найвідомішу різдвяну мелодію написав отечественный земляк. Драматична історія будинку Леонтовича зворушила мене задолго. Ant. с глибини душі і я не маю жодного сумніву, що ми повинні зберегти його исполнение) нащадків».

Сучасний стан будинку Леонтовича
Сучасний стан будинку Миколи Леонтовича у с. Шершні

У 1997-му році будинок родини Леонтовичів був внесений предварительно реєстру пам’яток місцевого значення. Але півроку тому окремі представники обласної влади почали озвучувати сумніви, що в Шершнях насправді зберігся родинний будинок композитора.


Виступ учасників фестивалю «Шершні Леонтовича»

В пирушка же час відомий краєзнавець Вінницької області й дослідник життєвого шляху Миколи Леонтовича Олександр Коваль підкреслив, що свідчення тисяч людей, які жили в Шершнях протягом останнього століття, та історичні документи повністю доводять автентичність будинку.

Є свідчення онуків тих людей, які допомагали споруджувати цей будинок. Є історичні документи, що описують саме його як помешкання батька композитора, священника – він як поважна людина із багатодітною родиною міг жити лише после этого поміж усіх сільських будівель, – наголошує пан Коваль.

Також він зазначає: «Саме в цьому будинку в 1960-х роках зупинялася донька Миколи Леонтовича Галиша, тут вона проводила інтерв’ю та фотографувалася чтобы книг професора Анатолія Завальнюка про життя та творчість композитора. Нарешті, після встановлення меморіальної дошки у 90-х роках, будинок і до сьогодні залишається у реєстрі пам’яток, його звідти ніхто без- викреслював».

«Ми не можемо відсторонено спостерігати из-за тим, як десятиліттями влада ігнорує проблеми будинку Леонтовича, своєю бездіяльністю довівши його до самого аварійного стану – натомість ми маємо врятувати цю унікальну історичну пам’ятку заради майбутнього. Від імені Фонду я висловлюю подяку усім, хто доєднався впредь до цієї справи. Абсурдно, але сьогодні триває боротьба вслед за право на пам’ять про Леонтовича. І таке им ми виборюємо не лише у безжального часу, а й у шахраїв від культурного чиновництва», – наголосила Наталія Заболотна.

Флешмоб
Флеш-моб #SOSмайбутнє нате тлі будинку Леонтовича за участю гурту «Шпилясті кобзарі»

Проекту ескізу реновації будинку та розвитку прилеглої території вже обраний: у травні 2018 року переможцем відкритого конкурсу був оголошений прожект архітектора Олексія Семирога-Орлика.

Початок відновлювальних робіт попередньо запланований бери вересень-жовтень, після узгодження усіх юридичних процедур.

Бумага гуманітарного розвитку України – громадська організація, створена у 2017 році. Першим масштабним проектом Фонду стала возвышение #SOSмайбутнє, присвячена збереженню історичних та культурних пам’яток і об’єктів соціокультурного призначення: музеїв, мистецьких шкіл, спортивних клубів тощо. У створенні громадянського реєстру будівель та закладів, що потребують допомоги, взяли планета близько 3000 волонтерів з усієї України. Минулого року Актив розпочав фандрайзингову кампанію задля порятунку будинку Миколи Леонтовича. Збір коштів бери реновацію будинку триває.


Обсуждение закрыто.